Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami

Data publikacji: 25/04/2023

Agnieszka Fiedorowicz, główna gościni spotkania autorskiego w jaktorowskiej bibliotece, autorka książki Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami jest dziennikarką naukową (Coaching, Przekrój, Gazeta Wyborcza). Była trzykrotnie nominowana do Grand Press w kategoriach publicystyka i dziennikarstwo specjalistyczne, otrzymała także nagrodę Pióro Nadziei Amnesty International Polska. Prócz tego jest mieszkanką Jaktorowa.

Na wizytę  u czytelników przybyła z własnym suportem; lekarką stomatologii i jedną z bohaterek książki – Mają Łaski. W ciekawym dwugłosie panie opowiadały o kulisach powstania publikacji, przytaczały zabawne anegdoty i historie z życia wzięte, dla których zabrakło już miejsca w tekście.

Choć Kanał napisany jest lekko, momentami żartobliwie, traktuje o sprawach niezwykle poważnych. Diagnozuje między innymi fatalny stan „państwowej” opieki stomatologicznej, która przeznacza rocznie na pacjenta niewielką kwotę, co skutkuje wycofywaniem się z kontraktów z NFZ prywatnych gabinetów dentystycznych. Informuje także o nowym, groźnym zjawisku jakim są anty-kanałowcy. Wyemitowany przed kilkoma laty na Netflixie film Frazera Bailey’a “Root Cause” próbował udowodnić, że kanałowe leczenie zębów powoduje infekcje w ich korzeniach prowadzące do poważnych chorób, w tym raka. I choć przeciw tej tezie zaprotestowało całe środowisko dentystyczne w USA i Netflix wycofał kontrowersyjny film, szkodliwa teoria pokonała ocean i w całej Europie niektórzy pacjenci nie chcą poddawać się kanałowemu leczeniu zębów oraz życzą sobie usuwania tych, które taką metodą były kurowane.

Czytelników interesowały także  tematy związane z najmłodszymi i najstarszymi  pacjentami, czyli dzieci na fotelu dentystycznym orasz protetyka. Kontrowersyjnym tematem były „twórcze” metody obchodzenia gabinetów lekarskich, na rzecz samoleczenia, takich jak wiercenie zębów wiertarką, przyklejanie plomb szybkoschnącymi klejami, czy wybielanie zębów za pomocą szkodliwych środków do czyszczenia sanitariów. Warto wiedzieć, że takie lekkomyślne i drastyczne poczynania, bardzo szkodzące zdrowiu spowodowane są  głownie przez panującą dentofobię.

Zapraszamy do zapoznania się z lekturą jest dostępna w naszych bibliotekach.