Spotkanie z Afryką – Robert Gondek

Data publikacji: 17/12/2019

13 grudnia 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie odbyła się niezwykła prelekcja, bowiem na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaktorowie przyjechał pan Robert Gondek – znany podróżnik, fotograf i pasjonat Afryki. Spotkanie z takim człowiekiem zawsze zapowiada się ciekawie i tak też było. Inspirująco i kreatywnie. Pan Robert okazał się mówcą bardzo pięknie opowiadającym o swojej pasji, czyli Afryce, do której podróżował już przeszło 20 razy. Dowiedzieliśmy się więc wielu ciekawych rzeczy o kontynencie nieco oddalonym od naszego. Na przykład o „wielkiej piątce” Afryki, czyli o 5 najbardziej niebezpiecznych zwierzętach tego rejonu. Ale publiczność też mogła się wykazać, gdyż Nasz Gość upodobał sobie „przepytywanie” z wiedzy o Afryce, jak na szkołę przystało.

Pan Robert w wolnych chwilach uczy się języka suahili, stąd uczniowie otrzymali również lekcję nauki kilku słówek. Okazuje się, że ludność tego kontynentu posługuje się naprawdę wieloma językami.

W październiku 2017 roku p. Gondek wydał książkę dokumentującą wędrówki na najwyższe góry w Afryce. Książka to wspomnienia podróży na afrykański kontynent. To dokumentacja oryginalnego pomysłu zdobycia najwyższych szczytów wszystkich państw afrykańskich. Jest ich pięćdziesiąt sześć. Zatem oprócz możliwości nabycia zdjęć podróżnika, mogliśmy również zakupić tę książkę. To fascynujące, jak barwne mogą być zdjęcia z tego rejonu świata, a zwłaszcza zrobione okiem pasjonata i profesjonalisty w każdym calu. Dziękujemy Panie Robercie!

Ewa Grodecka