O tym, że muzyka łagodzi obyczaje nie musimy raczej nikogo przekonywać. Warto jednak przypomnieć także o tym, że pomaga się rozwijać najmłodszym. Do podstawowych korzyści należy: kształtowanie podzielności uwagi, rozwój kompetencji poznawczych oraz wykreowanie pamięci aktywnej. Jedną z koncepcji zastosowania wiedzy naukowej na temat roli tej dziedziny sztuki w praktyce są zajęcia umuzykalniające prowadzone metodą E. E. Gordona. Uczestnik poznaje język muzyki, który zdaniem prowadzącej jest analogiczny do języka mowy.
03.08 przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaktorowie, oraz Filii w Międzyborowie młodzi czytelnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 4 lat, mieli okazję wspólnie z rodzicami wziąć udział w barwnych i kreatywnych warsztatach. W letnim słońcu mali czytelnicy przyłączyli się do wspólnego intonowania melodii, zabaw z chustami czy wreszcie użycia prostych instrumentów rytmicznych. Zgodnie z istotą zajęć, każdy rozwija się na swój unikalny sposób, a spontaniczne reakcje maluchów są nie tylko dozwolone ale wręcz pożądane. Spotkania były inauguracją wakacyjnego cyklu, który potrwa do końca sierpnia. Kolejne już 09.08 – nie możemy się doczekać!
Oferta placówek bibliotecznych dotyczy także starszych dzieci. Już 09.08 ruszają zajęcia dla młodych programistów, które obejmują przedział wiekowy 9 – 13 lat. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc. Udział jest oczywiście bezpłatny.
Artur Chmielewski
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.