VII Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” okazała się wyjątkowym świętem wszystkich Czytelników. Przypomnijmy, że ogólnokrajowa akcja odbywa się dzięki Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Patronatem objęła ją również Biblioteka Narodowa. Podstawowym założeniem jest wymiana idei, promocja czytelnictwa oraz lokalna integracja. Po pandemicznym zeszłym roku, kiedy wszystkie propozycje miały formę online, teraz mogliśmy spotkać się w placówkach. Zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie, wraz z Filią w Międzyborowie, przygotowała szeroki wachlarz wydarzeń. Bliźniacze oferty dotyczyły młodszych i starszych Czytelników z obu miejscowości.
Ruszyliśmy w kosmos!
9 października o 10:00 rozpoczęły się w Międzyborowie „Kosmiczne warsztaty” z Krainą Twórczości. Organizacja zrzesza grupę instruktorów, którzy za pomocą swojej oferty poszerzają horyzonty dzieci z zakresu informatyki, fizyki czy astronomii. Młodzi odkrywcy mieli okazję poznać świat w przyjaznej i interesującej formie. W jakich zajęciach mogli uczestniczyć? Dużą popularność zyskało wspólne budowanie łazików marsjańskich. Nie były to jednak statyczne modele! Każdy z konstruktorów miał możliwość sterowania swoim dziełem za pomocą tableta lub pilota. Co przygotowaliśmy dla dziewczynek? Projektowanie bazy księżycowej z pomocą druku 3 D. Program Tinker Pad umożliwił nie tylko popuszczenie wodzy fantazji ale także materialną realizację kolejnych pomysłów. Owoce pracy robiły ogromne wrażenie! Trzecim punktem programu była możliwość programowania w zaawansowanym, a jednocześnie intuicyjnym Python, który służy do sterowania elektroniką montowaną na stacji orbitalnej. Całość była przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do około 10 lat.
Literacka przygoda
Na terenie Budki Zosi – Strefy integracji i przygody na żądnych wrażeń czekała animatorka Daria Doleżyczek wraz z „Literacką Grą Terenową”. Rodziny, które postanowiły wziąć w niej udział świetnie się bawiły. Tematyka skupiona wokół przyrody sprawiła, że poza poszukiwaniem kolejnych liter do hasła głównego, mieliśmy okazję zrelaksować się w plenerze. Na zmęczonych czekała gorąca herbata i kawa oraz biblioteczka. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości i stanowiła wspaniały element aktywności na świeżym powietrzu w jesiennej scenerii.
zGRAni
„zGRAni z Rodzicami i Dziadkami” to zajęcia, których zadaniem był trening pamięci, skupienia uwagi i myślenia. Wśród przygotowanych gier znalazły się bierki 3 D – gra zręcznościowa, która polega na zawieszeniu kolejnych bierek zgodnie z wyznaczonym kolorem. Wbrew pozorom zabawa nie jest tak prosta jak się wydaje. Każdy z elementów jest finezyjnie ukształtowany aby utrudnić nam nieco zadanie. Przykład kolejnej rozwijającej zabawy stanowi baobab. Gra polega na ułożeniu własnego drzewa, które rozrasta się w nieprzewidywalny i szybki sposób. Uczestnik ma za zadanie dostosować się do warunków. W talii może otrzymać zarówno liście czy kwiaty jak i pszczoły, lamparty lub węże. Prowadząca Monika Matarek – Wackowska jest dyplomowanym terapeutą pedagogicznym, certyfikowanym terapeutą integracji sensorycznej, specjalistą Metody Tomatisa®, nauczycielem zajęć komputerowych oraz gimnastyki korekcyjnej. W ramach spotkania rodzina mogła skonsultować kwestie rozwoju swoich podopiecznych z naszą ekspertką oraz uzyskać wsparcie merytoryczne dotyczące dalszego wspomagania. Wspólna zabawa i badanie w jednym? U nas było to możliwe!
Zdrowe ciało – zdrowy duch
W związku ze sloganem tegorocznej edycji nie mogło także zabraknąć wydarzenia związanego ze zdrowiem. Postawiliśmy na tematykę odżywiania, zapraszając dietetyczkę i trenerkę personalną Monikę Jackowicz. „Żywienie dla zabieganych” okazało się być bezcenną kopalnią rzetelnej medycznej wiedzy. Ekspertka opowiedziała zebranym o istotnej roli systematycznego wprowadzania zdrowych nawyków, praktycznych i prostych przepisach, a także odpowiedziała na pytania. Obaliła także mity na temat odżywiania, które od lat funkcjonują w świadomości społecznej. Nie sposób nie zauważyć, że uzyskaniem wskazówek były zainteresowane osoby w różnym wieku.
Dla kinomanów
Wieczorem biblioteczne pomieszczenia zamieniły się w salę kinową. Dzięki uprzejmości ogólnopolskich organizatorów mogliśmy wyświetlić familijny film zatytułowany „Operacja Człowiek w czerni”. Norweska produkcja zyskała duże zainteresowanie młodych wielbicieli srebrnego ekranu. Fabuła opowiada o dzielnych, młodych detektywach, którzy wspólnie z psim przyjacielem imieniem Ocho, biorą pod lupy najróżniejsze zagadki. Kolejne wyzwanie rozpocznie się od znalezienia tajemniczych dziur w ziemi. Wszyscy uczestnicy otrzymali poza pamiątkowymi biletami także paczkę z gorącym popcornem, którego zapach wypełnił całe budynki.
Do zobaczenia za rok!
Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy zechcieli spędzić z nami sobotę. Dzięki Wam wiemy, że wydarzenia, które organizujemy mają duże znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i strony internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaktorowie. Dzięki temu nie ominą Was kolejne wydarzenia. Tegoroczna frekwencja pokazała, że interdyscyplinarność oraz połączenie różnorodnej oferty stanowi o atrakcyjności podobnych wydarzeń. Mamy nadzieję, że kolejna VIII edycja Nocy Bibliotek, którą przygotujemy będzie się cieszyła podobną popularnością wśród mieszkańców naszej gminy.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.