W dzisiejszym czwartkowym tekście z serii „Bibliotekarz poleca” przenosimy się w czasie do 1939 roku. Wybuch II Wojny Światowej był dla II RP końcem marzeń o potędze. Wojska niemieckie, a następnie sowieckie przekroczyły granice naszego kraju. Mimo zaciętej obrony, Polska ponownie zniknęła z mapy Europy.
„Starcie Polski. Wrzesień 1939” autorstwa Zbigniewa Gluzy to tytuł nie tylko dla pasjonatów historii. Książka ukazuje wojnę z perspektywy osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach. Znajdziemy w niej zacytowane słowa przywódców, polityków i zwykłych żołnierzy, każdej ze stron konfliktu. Żywe opisy i autentyczność emocji zawartych na stronach sprawia, że czujemy się niemal jak bezpośredni świadkowie rozmów dyplomatycznych czy samych starć.
Autor ukazuje grozę wojny z wielu perspektyw. Mamy również okazję zobaczyć archiwalne fotografie, które niejednokrotnie wstrząsną czytelnikiem. Zobaczymy na nich nie tylko oddziały w natarciu ale także obraz życia zwykłych obywateli. Koń zaprzęgnięty do samochodu ze względu na brak benzyny, kolejki po wodę w bombardowanej Warszawie czy wreszcie pracownice fabryki przemalowujące nazwy ulic na niemieckie. Kadry zapadają w pamięć i działają na wyobraźnię.
„Starcie Polski. Wrzesień 1939” polecam zarówno osobom poszukującym wartościowych źródeł historycznych jak i uczniom chcącym poznać kulisy faktów poznawanych w szkołach. Jedno jest pewne – lektura zmieni nasz sposób postrzegania wrześniowych walk.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.