W dzisiejszym tekście z serii „Bibliotekarz poleca” sięgamy oczywiście po dramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”
Sztuka osadzona w realiach Młodej Polski to humorystyczne spojrzenie na mieszczaństwo i jego przyzwyczajenia.
Pozornie cnotliwa obyczajowość, skrywa tak naprawdę ogromne pokłady chciwości i obłudy, które ujawniają się w wielu sytuacjach przedstawianych przez autorkę. Warto podkreślić, że w okresie wydania, współcześni krytycy bardzo ostro przyjęli efekty pracy pisarki.
Z nieskrywanym zaskoczeniem możemy przyjąć przekaz zawarty w dziele. Pogoń za pieniądzem i gra pozorów to przecież jedne z cech współczesnego świata. Pocieszeniem może być dla nas żartobliwe podejście, które zaprezentowała w 1907 roku buntownicza artystka.
Zachęcam do powrotu do tej lektury zwłaszcza osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z nią w szkole. Warto spojrzeć na postawę Dulskiej czy jej syna z perspektywy życiowego doświadczenia. Mam wrażenie, że wówczas „Moralność..” nabiera zupełnie innego wymiaru.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.