Malowane lato – klatka po klatce w jaktorowskiej bibliotece

Już po raz drugi Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie miała okazję znaleźć się w gronie wybranych miejscowości z województwa mazowieckiego, w których odbyły się warsztaty plastyczne „Malowane lato” skierowane do dzieci i młodzieży. Projekt ten jest realizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury a finansowany środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Malowane lato – klatka po klatce”. W programie projektu znalazły się: warsztaty plastyczne, warsztaty pisania scenariusza oraz warsztaty z animacji poklatkowej. Wszystkie te działania miały na celu zapoznanie uczestników z historią ich miejscowości, co jest związane z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W Jaktorowie zajęcia w ramach projektu trwały od 25.06 - 06.07.2018 r. Uczestniczyło w nich 25 dzieci w wieku od lat 8 do 12. Były to dla nich dwa tygodnie wytężonej pracy, poznawania nowych technik malarskich takich jak malowanie na szkle czy monotypia a także nauka tworzenia filmu metodą poklatkową. Jako pierwsze odbyły się warsztatami pisania scenariusza, które poprowadziła Pani Agata Hąsia. Po zapoznaniu się z zasadami przygotowania scenariusza, dzieci same próbowały swoich sił tworząc krótkie filmowe historie.
Drugi tydzień projektu rozpoczął się od warsztatów z animacji poklatkowej, które były podzielone na trzy części: teoretyczną, praktyczną i premierę filmu. Na początku dzieci poznały technikę wykonywania filmu i etapy jego produkcji. Następnie przeszły do części praktycznej czyli do realizacji filmu. Narysowane na papierze sekwencje filmowe, a także stworzone przez uczestników postaci z modeliny, były filmowane. Z nagranego materiału instruktorzy: Pan Szymon Adamski i Pan Mateusz Kmieć zmontowali film. W piątek odbyło się  na uroczyste zakończenie warsztatów. Dzieci zaprosiły swoich bliskich, by pochwalić się swoimi pracami plastycznymi wykonanymi pod kierunkiem malarki Pani Danuty Rex i wspólnie obejrzeć film. Powstały piękne obrazy oraz interesujący dokument o naszej miejscowości, w którym przedstawiono ważne wydarzenia z dziejów naszej małej Ojczyzny.
Z wykonanych prac zostanie przygotowana ekspozycja. Najlepsze z nich pojadą na konkurs i wystawę do Pałacu w Chrzęstnem, gdzie w dniu 30.10.2018 r. odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu i rozdanie nagród.

Biblioteka bardzo dziękuje Panu Arkadiuszowi Trzcińskiemu - Zakład Szklarski w Kolonii Jaktorów oraz Drukarni Sieradzki w Kozerkach za przekazanie materiałów na warsztaty.

>> Zdjęcia z warsztatów <<