Noc Bibliotek 2018

RzeczospoCzyta! to hasło tegorocznej akcji Nocy Bibliotek, którą przewidziano na 9 czerwca. Tytuł nawiązywał do niezwykle ważnego wydarzenia – 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W akcji uczestniczyło 1875 placówek. W każdej zorganizowano pełną atrakcji wieczorno-nocną imprezę popularyzującą czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, które warto odwiedzać.
Jaktorowska Biblioteka tego dnia była czynna do godz. 22.00. a wieczór zapoczątkowały obchody szóstych urodzin Pluszowego Misia. Zabawę poprowadziła firma Dominarte4u, która zaproponowała uczestnikom wyprawę do Londynu z Misiem Paddingtonem. Wycieczkę rozpoczęliśmy od stacji Paddington a sympatyczny miś oprowadził nas po atrakcjach miasta i pokazał ulubione miejsca. Dzieci zwiedziły najstarszą kolej w Londynie i odwiedziły Pałac Buckingham. Na zakończenie podróży była zabawa z ogromnymi bańkami mydlanymi co dostarczyło największej radości no i ochłody, bo tego dnia było wyjątkowo gorąco.
Kolejną atrakcją była edukacyjna gra terenowa, adresowana do rodzin. W każdym zakątku naszej miejscowości znajdą się miejsca warte uwagi, czy to ze względu na ich historię, czy architekturę lub lokalną wartość. Dlatego też narodził się taki pomysł aby zebrać krótkie  informacje o takich miejscach, zaszyfrować je wraz z zadaniami w kodach QR, a te wydrukować i umieścić w okolicy tych miejsc. W naszej grze pt. „Po śladach historii” wystartowało 5 drużyn pełnych zapału i chęci do zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 2 godz. Po zakończeniu gry na jej uczestników czekały nagrody oraz wieczorny seans filmowy.
Dla dorosłych Biblioteka zorganizowała warsztaty rękodzieła techniką haftu krzyżykowego pt. „Obrazy igłą haftowane”. Panie poznały technikę haftu krzyżykowego, a następnie wyszywały na kanwie siatkowej obrazy. Motywem była żyrafa stojąca pod palmą. Obrazek niby prosty ale wykonanie go, wymagało zdolności manualnych, dokładności i cierpliwości.
Kiedy słońce już zaszło przyszedł czas na podsumowanie i ognisko. Wszyscy w radosnych nastrojach przystąpili do pieczenia kiełbasek i wymiany wrażeń. Było dużo śmiechu i wspomnień z terenowej wyprawy. Wieczór był udany.
Biblioteka bardzo dziękuje wolontariuszkom: Aleksandrze Cizio i Kamili Bednarek za pomoc w organizacji wydarzenia oraz Pani Mirosławie Sitek za poprowadzenie warsztatów rękodzieła.

>> Zdjęcia z Nocy Bibliotek <<