Wycieczka rowerowa dla Niepodległej

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także z okazji przypadającego w dniach 8-15 maja Tygodnia Bibliotek, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną zorganizowała wycieczkę rowerową, pod hasłem „Dla Niepodległej”.
W sobotę 12 maja o godzinie 16.00 ponad 100 osób zebrało się przy ulicy Pomorskiej by wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową chorągiewkę z flagą Polski. Wyznaczona trasa, o łatwym stopniu trudności i długości około 10 km, była dostosowana do każdej grupy wiekowej, zarówno do małych dzieci jak i osób starszych.
Wydarzenie to miało charakter patriotyczny. W trakcie wyprawy zatrzymano się na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, na którym spoczywa 132 żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944r. podczas bitwy pod Jaktorowem. Uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy pomniku i minutą ciszy uczcili leżących tu  bohaterów wojennych.
Po przejechaniu jeszcze kilku kilometrów rowerzyści przybyli do mety czyli Skansenu Maszyn Rolniczych, znajdującego się w miejscowości Stare Budy. Muzeum  powstało w 2009 roku a jego założycielem i kustoszem jest Pan Marek Staniaszek. Właściciel oprowadził uczestników po ekspozycji, na której zgromadził wiele maszyn i narzędzi ułatwiających człowiekowi pracę na roli. Brony, kultywatory, pługi, kieraty, sieczkarnie, żarna, młockarnie, kopaczki, kosiarki konne, snopowiązałki, żniwiarki oraz różne modele ciągników i kombajn „Bizon” prezentowane przez właściciela, pokazywały jak postępowała mechanizacja rolnictwa w XIX i XX wieku. Właściciel z wielkim entuzjazmem opowiadał o poszczególnych eksponatach, skąd zostały sprowadzone, jak wyglądał proces ich renowacji. Widać było, że przywracanie starym maszynom dawnego życia to jego pasja. Odpowiadał też na liczne pytania. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem zwiedzili wystawę po czym zgromadzili się przy ognisku. Tu organizatorzy przygotowali kiełbaski i konkursy. Dla najmłodszych był konkurs plastyczny, dla starszych łatwa krzyżówka z wiedzy historycznej. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, dorośli natomiast w zależności od szczęścia. Do rozlosowania było 20 nagród.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w rajdzie i zapraszamy na następny „Po śladach historii”- 12 sierpnia 2018 r.

>> Zdjęcia <<