Patagonia - mityczna kraina na końcu świata - relacja

Już od kilku lat jaktorowska biblioteka organizuje spotkania pod hasłem „Z biblioteką poznajemy świat”. Gościliśmy już kilku podróżników, którzy niezwykle ciekawie opowiadali o swoich wyprawach,  rozbudzając nasze pragnienie poznania tych miejsc. Kolejnym gościem naszego cyklu był Pan Wojciech Lewandowski, który wielokrotnie bywał w Argentynie i Chile, zwiedzając te kraje oraz realizując swoją największą pasję - zdobywając sześciotysięczniki w Andach. Spotkanie odbyło się 20 lutego 2018r., a jego głównym tematem była Patagonia.

Patagonia to kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej, położona u podnóży And, na terenie dwóch państw: Chile i Argentyny, a jej powierzchnia wynosi ponad 900 tys km2. Jest jednym z najbardziej surowych i nieoswojonych przez człowieka krajobrazów, poszarpanych przez wiatry i podzielonych przez pokryte lodem szczyty. Nasz prelegent po raz pierwszy wybrał się do tej niezwykłej krainy w 2016 roku, a dokładnie odwiedził jej archipelag, czyli Ziemię Ognistą, która jest uważana za koniec świata w sensie odległości od wszelkich centrów cywilizacyjnych. Główne jej miasto – Ushuaia, położona nad kanałem Beagle jest najdalej na południe wysuniętym miastem kuli ziemskiej. Przy najważniejszej ulicy Ushuai - San Martin, przypominającej nasze polskie Krupówki, położone jest słynne więzienie Presidio, z którego nie dało się uciec. Obecnie znajduje się tam muzeum, a za odpowiednią opłatą można przespać się w dawnych celach więziennych. Podróżnik bardzo ciekawie opowiadał o faunie i florze krainy patagońskiej, prezentując wykonane przez siebie zdjęcia z wyprawy. Opowiadał o przygodach jakie mu się przytrafiły i zafascynowaniu tańcami – zwłaszcza tangiem milonguero.

Na koniec nasz gość zachęcał, by odwiedzić Patagonię, ponieważ jak wspomniał „każdy znajdzie tam coś dla siebie: miłośnicy geologii ciekawe skały, alpiniści wspaniałe góry, poszukiwacze przygód ciekawe wyzwania, a lubiący włóczęgę niekończącą się przestrzeń”.

Po spotkaniu była możliwość nabycia najnowszej publikacji pana Wojciecha Lewandowskiego pt. „Gen Przygody”  wraz z dedykacją. Książka ta jest też dostępna w naszej bibliotece.

Dziękujemy panu Wojciechowi za niezwykle interesującą prelekcję, a Dyrekcji Gimnazjum w Jaktorowie za udostępnienie sali na to wydarzenie.

Dr Wojciech Lewandowski - geograf, wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Alpinista, podróżnik,  uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry takie jak: Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Pamir, Andy i Kordyliery. Wszedł m.in. na 16 sześciotysięczników i jeden siedmiotysięcznik - Mustagh Ata w Pamirze. Pomysłodawca projektu „Wyżej niż Kondory – 70 lat później”, który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska  w kategorii „Bilet na przyszłość”, współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. Autor licznych publikacji  naukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej oraz książek popularnonaukowych:  „ Przez pustynie na ośnieżone szczyty…”, „Zamknij oczy i pomyśl o Andach”, „Wyżej niż kondory – 70 lat później”, „Najdziwniejsze góry świata – Puna de Atacama”.