Ferie z biblioteką - podsumowanie

Podczas tegorocznych ferii, które trwały od 15 do 26 stycznia 2018r. nasza biblioteka przygotowała dla najmłodszych czytelników mnóstwo atrakcji. Pierwszy tydzień ferii rozpoczęliśmy od warsztatów twórczego pisania z autorką książek Anetą Krasińską. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z warsztatem pracy autora powieści, ćwiczyli poprawność wypowiadania się w jęz. polskim i twórcze myślenie, tworzyli też własne wiersze i komiksy.

Niewątpliwą atrakcją okazał kolejny dzień, podczas którego odbyło się szkolenie z kodowania robotów Photon. Uczestnicy uczyli się podstaw programowania. Za pomocą aplikacji dostępnej na naszych tabletach, „układali” instrukcje i wyznaczali trasę przejazdu robotów i listę ich zadań.

W naszej ofercie znalazły się również warsztaty plastyczne, na których powstały wspaniałe prezenty dla babci i dziadka z okazji zbliżającego się ich święta.

Jak i w poprzednich latach nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych na konsoli Xbox. Na uczestników czekały gry sportowe, takie jak piłka nożna, lekkoatletyka, tenis czy golf, a dla chętnych i odważnych możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w układach tanecznych.

W drugim tygodniu ferii zorganizowaliśmy wycieczkę do Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie. Na miejscu czekało na nas około 50 rzeźb wykonanych w procesie recyklingu złomu, przedstawiających największe hity z dziedziny motoryzacji oraz postacie z bajek i filmów. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że osoby wykonujące te dzieła nierzadko poświęcają wiele miesięcy, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich odwiedzających ekspozycję. Uczestnicy naszej wycieczki potrafili docenić ich pracę i z wielkim podziwem witali się ze stalową figurą Transformersa, Minionkami oraz Hulkiem. Największą atrakcją dla chłopców okazała się możliwość zasiadania za kierownicą samochodów, takich jak Lamborgini i Mercedes, wykonanych w skali 1:1. Dziewczynki zdecydowanie bardziej preferowały motocykle. Po wyjściu z galerii uczestnicy z ogromnymi emocjami opowiadali o spotkaniu twarzą w twarz z metalowym Batmanem, Thorem oraz Wojowniczymi Żółwiami Ninja.

Na zakończenie ferii zorganizowaliśmy dla wszystkich dzieci bal karnawałowy. Motywem przewodnim zabawy był jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach film animowany „Kraina Lodu”. Tego dnia aula gimnazjum zamieniła się w prawdziwą śnieżną krainę, a imprezę poprowadziły animatorki z firmy Dominarte4u przebrane w strój śnieżynki oraz bałwanka Olafa. Na nasz bal przybyło prawie 70 dzieci w przepięknych karnawałowych strojach. Tego wieczoru dziewczynki stały się nie tylko głównymi bohaterami „Krainy Lodu” Elzą i Anną, ale również księżniczkami z innych bajek, natomiast chłopcy zamienili się w rycerzy, kowbojów i spidermanów. W programie zabawy znalazły się m.in. lodowe układy taneczne, śnieżne konkursy czy jazda na saniach Swena. Na koniec wodzirejki sprawiły dzieciom prawdziwą niespodziankę – zaproponowały tańce wygibańce w śniegu. Wszyscy ochoczo włączyli się do zabawy. Było śnieżnie, kolorowo i bardzo wesoło.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za liczne uczestnictwo w organizowanych przez nas zajęciach, a dyrekcji Gimnazjum w Jaktorowie za udostępnienie sali oraz auli w czasie ferii.

Żaneta Ceglińska, Katarzyna Koziarska